• Rezervasyon ve Bilgi İçin 0216 496 15 25
  • Hafta içi ve Cumartesi Çalışma Saati 09:00 ile 22:00 arası

Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontoloji nedir? sorusuna cevap arayacağımız bu yazımızda, sizler de periodontoloji hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Periodontoloji, dişleri çevreleyen dokular diğer adıyla diş etlerinde ve diş köklerini saran kemiklerde meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisi ile birebir ilgilenen ana bilim dalı olarak tanımlanmaktadır. Bu alanda doktora eğitimi tamamlamış ve uzmanlığını almış kişilere ise periodontist adı verilir.

 

Diğer yandan periodontoloji, diş eti hastalıkları ve bunların tedavisi olarak karşımıza çıkar. Diş etinde meydana gelen tüm hastalıkların tedavisi ile periodontoloji ana bilim dalı ilgilenir. Sağlıklı bir diş etine sahip olmak adına önemli başarıla imza atılan bu alanda, diş etlerinde oluşan tüm hastalıklar etkin bir tedavi süreci ile ortadan kaldırılır. Tedavi sonucunda ise her birey ağız ve diş eti sağlığına kavuşarak normal yaşantısına geri döner.

 

Periodontoloji Ne Yapar ve Nelere Bakar?
 

Her insanda dişleri çevreleyen dokular sert ve yumuşak yapıların bir araya gelmesi ile oluşur. Ayrıca bu dokular, diş ve ağız sağlığı için oldukça önemli bir konumda yer alır. Hal böyle olunca ağız ve diş sağlığı, insanların genel vücut sağlığı ile doğrudan ilişki bir hale gelir.

 

Dişlerde oluşan sorunların ya da diş etlerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen iltihaplanmaların ilerleme kaydederek diş kaybına ya da genel sağlıkla ilgili olumsuz sonuçlara neden olmaması için ilk olarak yapılması gereken erken teşhis ve bunun ardından tedavidir.

 

Tedavi sürecinde gerekli değerlendirmelerin yapılması ve bunun ardından sağlıklı yapının oluşturulması ve devamlılığının sağlanması önemli bir konumda yer alır. Bunu sağlayacak olan ise diş etki hastalıkları uzmanı ya da diğer bir anlamda periodontolojinin hem amacı hem de görevi olarak karşımıza çıkar.

 

Periodontoloji alanında sadece hastalıkların teşhisi yapılmaz, teşhisin yanında tedavi aşaması ve oluşturulan sağlıklı yapının devamlılığının da sağlanması gerekir.

 

Periodontal Hastalıklar Nelerdir?
 

Diş etlerinin yumuşak dokularında oluşan iltihaplanma gingivitis olarak adlandırılır. Ancak oluşan iltihap daha fazla ilerleyerek alt kısımda yer alan kemik dokuya yayılma sürecine girmiş ise ortaya çıkan bu durum kemik yıkımına neden olur. Böyle bir durumda ise hastalığın adı periodontitis olarak karşımıza çıkar. Bahsetmiş olduğumuz her iki hastalık periodontal hastalıklar olarak adlandırılır.

 

Genel olarak bakıldığında periodontal hastalıklar çoğu zaman durdurularak kontrol altına alınabilir. Ancak hastalığın durdurulması için sadece diş hekiminin gayreti yeterli gelmez. Hastanın da bu süreçte diş hekimine yardımcı olması ve ağız, diş ve diş eti bakımına özen göstermesi gerekir. Periodontal hastalıklarda önemli olan ağız içi bakterileri yok etmektir. Çünkü hastalıkların ortaya çıkmasındaki başlıca neden bakterilerdir.

 

Yeterli bir ağız bakımı olmayan kişilerin ağız içindeki bakteri oranı oldukça yüksektir. Kısa sürede sayıları giderek artar ve yıkım gerçekleştirirler. Bakterilerin meydana getirdiği mikroorganizmalar, bakteriyel plak olarak adlandırılır ve diş eti ve dişlerin birleştiği noktanın hemen üst kısmında oluşum gösterirler. Yiyecek artıklarından beklendikleri gibi yine bu artıklar ile çoğalırlar ve bunun yanında asit üretirler.

 

Periodontoloji Tedavisi Nasıl Olur?
 

Periodontoloji tedavisinde çeşitli aşamalar ön plana çıkar. Genel olarak baktığımızda periodontoloji tedavisinde uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen tedavi aşamaları aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

  • Hastalığın teşhisi
  • Hastalık ve ağız bakımı ile ilgili bilgi paylaşımı
  • Profesyonel temizlik
  • Antibiyotik tedavisi
  • Cerrahi tedavi ve uygulamalar
  • Tamamlayıcı ve destekleyici tedavi
     

Hastalığın Teşhis Edilmesi
Periodontoloji tedavisi sırasında en önemli aşamalardan biri hastalığın doğru teşhisidir. Hastalık konusunda doğru bir tanı konması için ise hastadan ön bilgi, klinik muayene ve radyografik değerlendirmeler ile ilgili çeşitli bilgiler alınır ve bunun ardından tedavinin diğer aşamalarına geçilir.

 

Hastaya Yaşadığı Hastalık Hakkında ve Ağız Bakımı Konusunda Bilgi Verme ve Önerilerde Bulunma
Diş eti hastalıklarının neden oluştuğunu ve ağız bakımının neden bu kadar önemli olduğunun farkına varan bir hasta, diş eti hastalığının tedavi sürecinde de bilinçli davranır. Bu nedenle diş hekimi kadar hastanın kendisi de gerekli koşulları yerine getirerek elde edilecek başarıda önemli bir paya sahip olur.

 

Profesyonel Temizlik
Periodontoloji tedavisinde dişlerin çevresinde yer alan diş taşları ultrasonik cihazlar ve özel aletler yardımı ile tamamen temizlenir. Ayrıca dişlerin yüzeylerine ise parlatma işlemi yapılır. Bunun yanında iltihabın derecesine bağlı olarak lokal anestezi altında dişlerin bulunduğu ceplere ve diş köklerine subgingival küretaj olarak adlandırılan derinlemesine temizlik uygulanır.

 

Antibiyotik Tedavisi
Bazı hastalarda gerçekleştirilen tedaviye destek olmak adına antibiyotik kullanılması gerekir. Bu durum çoğu zamanda akut diş eti enfeksiyonlarında görülür. Bunların yanı sıra antibakteriyel gargaraların da önerildiğini söylemek yanlış olmaz.

 

Cerrahi Tedavi
Periodontolojide cerrahi tedavi uygulaması ilerlemiş olan vakalarda uygulanır. Genel ya da lokal anestezi ile öncelikle diş etleri kemik dokusundan ve diş yüzeylerinden kaldırılır. Bunun ardından köklerin ve kemiklerin yüzeyleri ve diş etlerinin iç kısmında yer alan iltihaplı dokular tamamen temizlenir.

 

Daha sonra ise kemik oluşumuna destek olan kemik greftleri ve tozları yerleştirilmesinin ardından diş etleri aynı şekilde eski yerlerine dikilir.

 

Tamamlayıcı ve Destekleyici Tedavi
Tamamlayıcı ve destekleyici tedavide periyodik olarak kontroller gerçekleştirilir. Bu periyotlar genel olarak 3 ya da 6 ay olarak karşımıza çıkar. Hastaların bu periyodik kontrolleri kesinlikle ihmal etmemesi gerekir.